Zimné aktivity

Odporúčame

LG-Trade, cestovná kancelária, Poprad www.dovolenky-lastminute.sk regiontatry.sk www.vt.sk
vysoke-tatry-l.jpg

Vysoké Tatry

Vysoké Tatry – najvyššie pohorie Slovenska


VYSOKÉ TATRY

Najvyššie pohorie Slovenska Vysoké Tatry ležiace na severe Slovenska s najvyšším vrchom Gerlachovským štítom (2654 m n. m.) je z hľadiska rozlohy najmenším horstvom v Európe (odtiaľ názov „miniatúrne Alpy“), avšak čo sa týka prírodných krás patrí k najzaujímavejším rekreačným oblastiam v strednej Európe. Tatry sú vyše 78 km dlhé a 17 km široké. Členia sa na Západné Tatry a Východné Tatry. Do Východných Tatier patria Vysoké Tatry a Belianske Tatry.

tatry-kamzik.gif

Symbolom Vysokých Tatier je kamzík vrchovský tatranský, v horách žije aj svišť vrchovský tatranský a orol skalný. Vysoké Tatry sú najnavštevovanejším slovenským pohorím a významným strediskom zimných športov (k najznámejším lyžiarskym strediskám patria napr. Štrbské pleso a Tatranská Lomnica). 

Vďaka čistému horskému vzduchu sú osady Štrbské Pleso, Vyšné Hágy, Tatranská Polianka či Smokovce aj klimatickými kúpeľmi na prevenciu i liečbu ochorení dýchacích ciest.Z HISTÓRIE

Historicky najstaršou listinou týkajúcou sa oblasti Tatier je darovacia listina kráľa Ondreja II z roku 1209. Názov Tatry sa prvýkrát objavuje v roku 1255 v donačnej listine kniežaťa Boleslava.

Ako prvý z podtatranských osád bol založený Starý Smokovec. V roku 1863 bola postavená prvá tatranská turistická útulňa Rainerova chata nad Studenovodskými vodopádmi. Prvé vysokohorské chodníky sa začali robiť v roku 1873. V roku 1993 bolo územie Tatranského národného parku spoločne s poľskou časťou Tatier vyhlásené organizáciou UNESCO za biosférickú rezerváciu. Už v roku 1949 boli Tatry vyhlásené za prvý národný park na Slovensku – TANAP.